Komunikacijos profesionalai: nežinodami žmonių vertybių ir įsitikinimų, negalime sukurti veiksmingų žinučių

2022-05-12

Komunikacijos profesionalai: nežinodami žmonių vertybių ir įsitikinimų, negalime sukurti veiksmingų žinučių

Pandemija ir karas Ukrainoje yra istoriniai įvykiai, kurie keičia mus supantį pasaulį, perrašo komunikacijos taisykles bei verčia permąstyti lyderystės vaidmenį. Taip pat kinta ir komunikacijos specialistų vaidmuo – pastebima tendencija, kad auga jų pripažinimas. Tačiau yra ir kita medalio pusė – tarp jiems kylančių iššūkių vis dažniau minimos emocinės sveikatos grėsmės.

Kokie dar pokyčiai pastaruoju metu vyksta komunikacijos sektoriuje ir į ką atkreipti dėmesį turėtų šios profesijos atstovai, pasakoja geriausių komunikacijos projektų konkurso „PR Impact Awards 2022“ komisijos nariai – tarptautinės rizikos ir krizių komunikacijos asociacijos (IARCC) viceprezidentas Philippe Borremans bei Europos komunikacijos direktorių asociacijos (EACD) Valdybos narė, „Energy Saving Trust“ rinkodaros komunikacijos grupės direktorė Angela Howarth.

Svarbiausia – auditorija

Rizikos ir krizių komunikacijos ekspertas Ph. Borremans teigia, jog nors per daugiau nei dvejus metus trunkančią pandemiją, o dabar ir Rusijos pradėtą karą Ukrainoje, pasaulis neabejotinai pasikeitė, bazinės komunikacijos taisyklės liko tos pačios ir drastiškų pokyčių sako nepastebintis.

Jis atkreipia dėmesį, jog nors visai neseniai socialinės medijos daugeliui atrodė kaip nemokamas ir paprastas būdas komunikuoti globaliai, reikalaujantis tik kūrybiškų taktikų, dabar specialistai supranta, kad tai netiesa. „Atėjo laikas grįžti prie komunikacijos pagrindų, tokių kaip auditorijos svarba, naudotis turima patirtimi bei kitų krypčių tyrimais ir dirbti strategiškai. To aktualumą įrodo padidėjęs susidomėjimas tokiomis temomis, kaip strateginis planavimas, interesų grupių analizė, elgesio mokslų nagrinėjamos temos“, – sako ekspertas.

Ph. Borremans pabrėžia, kad turime grįžti prie tokio požiūrio į auditoriją, kuris apima gilų žmonių ir bendruomenių, kurias norime pasiekti, supratimą: „Manau, kad per paskutinius kelerius metus jį praradome. Norėdami jį susigrąžinti, turime remtis empatija.  Nežinodami žmonių vertybių ir įsitikinimų, negalime sukurti veiksmingų žinučių, kurios jiems būtų aktualios.“

Jam antrina ir komunikacijos profesionalė A. Howarth, kuri pastebi, jog norint pasiekti auditoriją, svarbus autentiškumas. „Žmonėms rezonuoja iš širdies papasakotos istorijos ir asmeninė patirtis – auditorija nori girdėti iš „tokių pačių kaip aš“. Tai ypatingai svarbu į elgesio pokyčius orientuotoms kampanijoms“, – tikina ji.

Kalbėdama apie mūsų dienomis kylančius iššūkius, ekspertė apibendrina, kad žmonės yra atsparūs, prisitaikantys ir išradingi, o kūrybiški komunikacijos profesionalai puikiai geba priimti pokyčius, adaptuotis prie aplinkos ir bendradarbiauti su kitais žmonėmis, kad tikslai būtų pasiekti.

Besikeičiantis lyderio vaidmuo 

Abu komunikacijos ekspertai sutinka, kad visgi pokyčiai pasaulyje keičia lyderystės vaidmenį bei atskleidžia jo svarbą. 

Anot Ph. Borremans, darbuotojai visame pasaulyje iš naujo apmąsto savo santykius su vadovu – pagaliau vyksta pokytis iš darbo vadovui į darbą su vadovu, o geriausia, ką šiuo metu gali padaryti lyderiai, – kalbėti aiškiai, tiesiai ir rodyti empatiją. „Tikras lyderis savo darbuotojams rodo kryptį, o dar svarbiau – kuria jiems saugią aplinką tobulėti ir daryti viską, ką gali, nebijodami pasekmių“, – lyderio vaidmenį apibendrina jis.

A. Howarth nuomone, žmonės nori būti išgirsti, todėl ypatingai svarbi lyderio savybė šiandien yra gebėjimas išklausyti, o lyderio nuoseklumas, pastovumas ir įsitraukimas yra būtinos sąlygos gyvenant naujoje realybėje.

„Šiuo metu komunikacijoje, ypatingai skaitmeninėje, yra labai daug triukšmo. Ir nors virtualūs susitikimai gali būti labai svarbūs, gyvi susitikimai – nepakeičiami. Siekiant užsibrėžtų tikslų, galimybė pasikalbėti ramioje aplinkoje, būti įkvėptam pranešėjo bei laikas kartu su komanda yra itin svarbūs sėkmingam bendradarbiavimui“, – tikina ekspertė ir pažymi, kad šiuo laikotarpiu ypač reikalingas grįžtamasis ryšys, leidžiantis tobulėti.

Augantis pripažinimas ir rizikos

Kalbėdamas apie pokyčius, „PR Impact Awards 2022“ komisijos narys Ph. Borremans pastebi ir augantį komunikacijos profesijos atstovų pripažinimą. „Nors mūsų laukia dar ilgas kelias, bet komunikacijos specialistai pagaliau yra pripažįstami kaip būtini krizių ir nenumatytų situacijų valdyme – mes turime pasinaudoti šia galimybe judėti toliau“, – pastebi jis.

Anot komunikacijos eksperto, siekdami efektyvesnio problemų sprendimo, rizikos ir krizių komunikacijos profesionalai turi susivienyti ir vieni iš kitų pasimokyti, o viešosios organizacijos, savo ruožtu, investuoti į pasiruošimą ir situacijos stebėjimą.

Ph. Borremans džiaugiasi, jog atstovauja profesijai, kuri niekuomet nenustoja keistis bei vystytis ir sako bijantis, jog, kitu atveju, taptų mirtinai nuobodu. Visgi jis pastebi, kad darbas ryšių su visuomene srityje visuomet buvo laikomas vienu labiausiai keliančių stresą, o paskutinius dvejus metus daugeliui teko dirbti krizės būsenoje, sudėtingomis ir neapibrėžtomis aplinkybėmis, tad šiandien kaip niekad svarbu pasirūpinti savo sveikatos gerove.

„Turime suprasti, kad mūsų profesijos atstovams gali grėsti emocinės ir psichikos sveikatos problemos, tad turime rasti sprendimus. Lankstus darbo grafikas, nuotolinis ar hibridinis darbas, pakankamai laisvalaikio bei apmokamos atostogos yra dalis sprendimo, tačiau pirmiausia turime asmeniškai suvokti problematiką. Kai ją priimsime, tuomet galėsime judėti toliau ir užsitikrinti, kad streso lygis būtų kontroliuojamas, o mūsų emocinė gerovė – klausimas, dėl kurio nesiderama“, – griežtai tvirtina Ph. Borremans.

„Šiandien komunikacijos specialistų prioritetu turėtų būti emocinės gerovės palaikymas. Pastaruoju metu padidėjo pervargimo ir perdegimo tikimybė, todėl komunikacijos profesionalai turi siekti darbo ir laisvalaikio balanso, o įmonės – siūlyti lanksčias darbo sąlygas, – pataria A. Howarth ir pastebi, jog čia lyderiai taip pat vaidina svarbų vaidmenį. – Susipažinimas su savo komandos nariais ir aiškios komandinio darbo sąlygos gali padėti sukurti saugią aplinką, kurioje žmonės jaustųsi patogiai prašydami ar siūlydami vieni kitiems pagalbą.“

Siekdami atkreipti dėmesį į komunikacijos specialistų svarbą ir iššūkius, su kuriais jie susiduria,  „PR Impact Awards 2022“ organizatoriai šiemet daugiau dėmesio skiria ir  „Metų komunikatoriaus“ rinkimams. Juose dalyvauti galima iki gegužės 17 d. užpildžius anketą renginio svetainėje. Laureatai bus paskelbti ir geriausi komunikacijos projektai apdovanoti birželio 10 d. vyksiančio renginio metu.

PR Impact Awards